Wilki są drapieżnikami, a ich dieta składa się głównie z kopytnych (ssaków kopytnych), takich jak jelenie, łosie i dziki. Te duże zwierzęta uzupełniane są licznymi małymi zwierzętami, takimi jak bobry, króliki, gryzonie, ptaki, gady, a nawet owady.

Ponieważ różne komercyjne karmy dla psów reklamują ryby (zwykle łososia) jako główny składnik ich receptury, a niektóre z nich pokazują nawet zdjęcia wilków na opakowaniach, wiele osób zastanawia się, „czy wilki jedzą ryby?”.

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak, ale nie często. W porównaniu z ich ogólną dietą dużych ssaków, ilość ta jest nieskończenie mała.

Materiał roślinny, w tym trawy i owoce, takie jak truskawki, jagody i maliny, również zostały znalezione w odchodach wilków.

Jednak, podobnie jak w przypadku ryb, ilości te są znikome i nie są uważane za część wilczej diety jako całości.

Wilki polują w stadach, dlatego też preferują duże ofiary. W większości przypadków jedzą tylko to, co zabiją. Potrafią jednak doskonale padać, gdy ofiara jest rzadka.

Nawyki żywieniowe wilków to uczta lub głód, co oznacza, że kiedy są w stanie znaleźć pożywienie, jedzą go dużo (wilk szary może zjeść do 22,5 funta za jednym razem), ale zdarzają się też okresy, kiedy nie ma zbyt wiele do jedzenia.

Ich ciała są jednak w stanie utrzymać taki tryb życia. Wilki są w stanie zachować zarówno białko, jak i tłuszcz, które są przechowywane, a następnie wykorzystywane w czasach głodu.

Z tego powodu wilki mogą pościć przez długi czas i łatwo odzyskać wagę, którą straciły z powodu małej dostępności pożywienia.

Ten tryb życia oparty na uczcie i głodzie oznacza, że to, ile i jak często wilki jedzą, zależy od tego, czy uda im się znaleźć odpowiednią zdobycz.

Chociaż dzikie zwierzęta kopytne wydają się być ich preferowaną dietą, badacze zauważyli, że wilki jedzą również udomowione zwierzęta hodowlane, a nawet śmieci.

Przypisują to niedoborowi naturalnej zdobyczy, który często jest wynikiem wysokiej populacji ludzkiej.

Niemniej jednak wilki są w stanie żywić się bardzo różnorodnym pożywieniem.

Co jedzą wilki? Makroskładniki
Istnieją trzy kluczowe makroskładniki, które można zaobserwować w diecie wilka: białko, tłuszcz i węglowodany.

Białka, tłuszcze i węglowodany są źródłem energii. Naukowcy zwykle mówią o tych składnikach odżywczych w odniesieniu do metabolicznego zapotrzebowania na energię (MER), które następnie porównują za pomocą proporcji.

Dieta wilka jest zazwyczaj bogata w białko i tłuszcz, ale uboga w węglowodany. Stosunek białek:tłuszczów:węglowodanów w diecie wilka wynosi 54:45:1 procent.

Co jedzą psy? Komercyjna karma dla zwierząt domowych
Pomimo pokrewieństwa, dieta psa jest bardzo różna od diety wilka, nie tylko w tym, co jedzą, ale także w spożyciu makroskładników odżywczych.

Jest to w dużej mierze dlatego, że psy nie kontrolują tego, co jedzą w sposób, w jaki robią to wilki. To do właściciela psa należy ustalenie, czym karmić swojego psa.

Istnieje wiele różnych diet dla psów, ale większość ludzi karmi swoje zwierzęta komercyjną karmą dla psów, z których najpopularniejsza jest sucha karma.

Niektórzy podają również mokrą karmę, ale ze względu na koszty jest ona częściej stosowana jako uzupełnienie diety, uatrakcyjnienie posiłków lub jako przysmak.

Typowymi składnikami komercyjnych karm dla psów są zboża, mięso, warzywa i czasami owoce.

Składniki różnią się w zależności od marki, a niektóre z nich są w rzeczywistości mieszankami wielu rzeczy.

Na przykład, mięsne produkty uboczne mogą zawierać dowolne lub wszystkie z następujących składników: płuca, śledzionę, nerki, mózg, wątrobę, krew, kości, częściowo odtłuszczoną tkankę tłuszczową w niskiej temperaturze oraz żołądki i jelita pozbawione zawartości.

Nie wszystkie składniki karmy dla psów są łatwe do zrozumienia, dlatego Stowarzyszenie Amerykańskich Urzędników Kontroli Pasz (AAFCO) zamieściło ich definicje na swojej stronie internetowej.

Co jedzą psy? Makronutrienty
Trudno jest ustalić, ile danego makroskładnika otrzymuje Twój pies.

W analizie gwarantowanej na etykietach karm dla zwierząt podawane są jedynie minimalne ilości tłuszczu i białka oraz maksymalne ilości włókna.

Firmy nie są zobowiązane do podawania informacji o węglowodanach, więc często nie są one umieszczane na etykietach.

W związku z tym nie znasz rzeczywistej ilości białka, tłuszczu, węglowodanów czy błonnika, jaką otrzymuje Twój pies.

Co więcej, producenci karm dla psów obliczają jedynie surowe ilości. Oznacza to, że jakość każdego makroskładnika nie jest brana pod uwagę.

Makroskładniki o wyższej jakości są bardziej strawne, co pozwala na ich wykorzystanie przez organizm, a nie przekształcenie w odpady.

W przeciwieństwie do białka, tłuszczu i węglowodanów, psy nie pozyskują energii z włókna. W rzeczywistości ich organizmy nie są przystosowane do jego trawienia. Mimo to, jest on nadal powszechnie stosowany w komercyjnych karmach dla psów.

Wiele firm produkujących karmy dla psów twierdzi, że błonnik jest doskonałym środkiem pomagającym psom schudnąć, ponieważ nie dostarcza im żadnych kalorii i sprawia, że dłużej czują się syte.

Niestety, badania wykazały, że nie jest to prawdą i że błonnik nie zaspokaja głodu psa.